– Profesjonelle, løsningsorienterte og alltid til stede

Slik ble vi i VAS omtalt etter Landsskytterstevnet 2025

For oss i Vekter og Alarmservice (VAS) har Landsskytterstevnet 2025 i Kongsberg vært et høydepunkt – både som samarbeidspartner og leverandør av sikkerhet. Dette er et av de største arrangementene i vår region i år, og vi er stolte over å ha fått ansvaret for å skape trygghet for tusenvis av mennesker som deltok, bodde og besøkte stevnet.

Når vi i etterkant får høre ord som “profesjonelle, løsningsorienterte og alltid til stede” – da kjenner vi virkelig på stoltheten. Dette er ord vi tar med oss videre.

Vårt oppdrag: trygghet i alle ledd

Landsskytterstevnet er et av Norges største idrettsarrangementer, og i år samlet det folk fra hele landet til en uke med konkurranser, fellesskap og campingliv. I forbindelse med stevnet ble hele syv nye campingområder etablert i Kongsberg – med rundt 1000 campingenheter på plass.

VAS hadde et omfattende ansvar, blant annet:

  • Vakthold og kameraovervåkning på skytebaner og publikumsområder
  • Streiferunder og sikkerhetskontroller på alle campingområder
  • Plassering av over 100 brannslukkere fordelt på arenaene og campene
  • Sponsing av brannsikkerhetsutstyr som premier under stevnet


Mye av det vi gjør handler om forebygging og tilstedeværelse. Vi ønsker å være synlige, tilgjengelige og bidra til at både deltakere og publikum føler seg trygge gjennom hele arrangementet.

– Det er noe annet enn det vi er vant til i hverdagen, men vi trives veldig godt med denne typen arrangement. Det er givende å bidra til at folk kan senke skuldrene og føle seg trygge, sier Gry Pedersen, administrasjonsleder i VAS.

Tillit, samarbeid og lokale forbindelser

Vi ble kontaktet tidlig i planleggingsfasen, og samarbeidet med både hovedkomitéen og de ansvarlige for campingområdene har vært tett og effektivt. Karl Arne Schneider, som hadde ansvar for to av campene, sier ord som betyr mye for oss:

– Vi velger bare proffer vi, og da må vi ha Gry og kompani. Det var ikke et spørsmål en gang. Når vi setter det bort til VAS, vet vi at alt blir gjort.

Karl Arne og teamet hans var tydelige på at vår erfaring gjorde samarbeidet trygt og enkelt – både for dem og oss. Å høre at vi også blir trukket frem som verdifulle i nedrigg og nattarbeid, bekrefter hvor viktig det er å ha fagfolk på plass i alle ledd.

Trygghet for utstillere og partnere

For aktører med verdifullt utstyr på området, var vår tilstedeværelse en forutsetning for at de kunne stille ut i det hele tatt. Laura Helene Slettbak i Kongsberg Gruppen oppsummerte det slik:

– Det at VAS alltid stiller opp og sikrer våre produkter med vakthold gjør at det er mulig å stille ut de produktene som vi gjør. Vi setter stor pris på fleksibiliteten, serviceinnstillingen og deres evne til å finne gode løsninger.

Dette er tilbakemeldinger vi setter enormt pris på, og som motiverer oss til å fortsette å utvikle tjenestene våre – spesielt i møte med store arrangementer.

Gode ord fra komiteen

Samarbeidet med hovedkomitéleder Odd-Bjørn Vatne og nestleder John Melvin Tveiten har vært preget av god dialog og felles mål om et trygt arrangement. De beskrev oss slik:

– Fra første møte med VAS har det vært så mye positivitet. De kommer med forslag, finner løsninger og leverer profesjonelt. Alt vi har bedt om, har blitt løst.

De trakk også frem vår kameraovervåkning som et ekstra verdifullt tiltak, ikke bare for sikkerheten, men også som mulig dokumentasjon for fremtidige arrangører – og kanskje til og med en aftermovie.

Mer enn bare sikkerhet – også sponsor og støttespiller

Vi i VAS ønsker å være mer enn bare en leverandør. Derfor har vi også bidratt som sponsor under stevnet, med vakthold på arena og campingplasser og en stor mengde brannslokkingsutstyr på alle arenaer samt slokker i brannskap som ble gitt ut som premie.

Sikkerhet handler ikke bare om det som skjer her og nå, men også om å skape bevissthet og forebygging – også etter at arrangementet er over.

Det har vært viktig for oss å bidra bredt – og vise at vi stiller opp både som fagfolk og som engasjert aktør i regionen.

Takk for tilliten

Det at landsskytterstevnet ble arrangert i Kongsberg i år var stort – både for byen og for oss som fikk bidra. Arrangørene håper at stevnet vender tilbake til byen om fem år. Hvis det skjer, håper vi selvfølgelig å få være med igjen.

Vi ønsker å takke arrangørene, samarbeidspartnere og alle vi har møtt på veien for tilliten og det gode samarbeidet. Vi er stolte av teamet vårt – og av alt vi fikk til sammen.

“Å få ansvar for sikkerheten under et arrangement av denne størrelsen er en tillitserklæring.” sier Gry Pedersen, administrasjonsleder i VAS.

Interessert i en av våre tjenester?

Send oss en uforpliktende forespørsel i kontaktskjemaet under.

  • Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.
    at innsendte skjemaopplysningene lagres på vekterogalarmservice.no sin server og Vekter og Alarmservice sine datalagringssystemer, og at jeg til en hver tid kan kontakte Vekter og Alarmservice for å få disse slettet. Les mer om personvern på www.vekterogalarmservice.no/personvern